Uniteam tur Midilli – Sakız Adası turu

  1. gün – MİDİLLİ 09.00 Gümrük işlemlerinin ardından, güzergâhın en hızlı tekneleriyle Midilli’ye hareket. Midilli’ye varış ve gümrük işlemlerinin ardından rehberimiz eşliğinde şehir merkezi ve eski Osmanlı çarşısında gezi. Alışveriş alanları, Metropol Kilisesi, Yeni Cami ve Türk hamamı gibi merkezdeki tarihi eserlerin tanıtılması. Çarşıda serbest öğle yemeği.

15.00 Agiasos dağ köyü için hareket. Adanın en geleneksel köylerinden Agiasos dağ köyünde, köye özgün tahta oyma mobilya, seramik ve dantel işleri sergileyen şirin çarşısını geçerek ünlü adak yeri Meryem Ana Kilisesi’ni ve Agiasos Etnografya Müzesi’ni ziyaret. Bu kilisenin etrafına kurulmuş bir köy olarak Agiasos, Yunanistan’da olduğu kadar dünyada da inanç turizminin en önemli örneklerinden biridir. Ortodoks alemi için büyük önemi olan ve 15 Ağustos Meryem Ana Bayramı’nda iki kez ziyaret edenin hacı kabul edildiği bu kilisenin atmosferi sizleri nefessiz bırakacak. Ayrıca müzede ve kilisede “adaklar” üzerine yapacağımız sohbet de sizleri çok şaşırtacak… Dilek ve adaklarımızı sunduğumuz ziyaretimizden sonra çarşı meydanında Agiasos’un gizli baharatlarla hazırlanan kaynarını tatmak için kısa bir molanın ardından Midilli merkeze dönüş ve otele yerleşme. 21.00 Geleneksel ada yemekleri ve Yunan dansları eşliğinde, unutamayacağınız bir akşam yemeği ve Yunan gecesi eğlencesi.

  1. gün – Otelimizde alınan kahvaltı sonrası MİDİLLİ – SAKIZ 10.00 Thermi şehri üzerinden kuzeye hareket. Osmanlı Dönemi ve sonrasının en lüks oteli Sarlıca Palas’ta fotoğraf molasının ardından manastırı, seramikleri ve yoğurdu ile ünlü Mandamados’a varış. Köyde sadece Ortodoks alemi için değil, tüm inananlar için mucizeler yaratmış çok özel bir yer olan Başmelek Taksiarhis Manastırı ve Kilisesini ziyaret…. Dua, dilek ve adaklarımızı sunarak ve daha iyi yarınlar dileyerek ayrılmadan önce manastır avlusundaki kafeteryada ballı yoğurt ve lokma molası…

Ünlü yazar Stratis Mirivilis’in köyü Skamnia’dan geçerek adanın kuzey ucu Molivos’a varış… Mimarisi, tarihi ve romantizmi ile dünyaya ün salmış, UNESCO ödüllü, Osmanlı camileri, çeşmeleri ve cumbalı evlerin süslediği Molivos’un, arnavut kaldırımlı, özgün sokaklarında rehberimiz eşliğinde yürüyüşün ardından serbest zaman… Bu sevimli kasabada alışveriş veya muhteşem Ege manzaralı restoranlarda uzo ile geleneksel lezzetleri tatma keyfi seçenekleri sizleri bekliyor… Molivos turumuzdan sonra Petra, Kaloni şehri ve körfezi, ilk Osmanlı yerleşimi Arisvi köyü ve hemen yanı başındaki Tuzla bölgesini geçerek Namık Kemal, Barbaros Hayrettin ve Lozan mübadillerinin şimdiye kadar hiç duymadığınız hikâyeleri eşliğinde akşamüstünde başkent Midilli’ye varış gemi saatine kadar akşam yemeği için serbest zaman.

20.00 Sakız Adası için hareket.   23.00 Sakız Adası’na varış ve otele yerleşme.

 

  1. gün – SAKIZ Otelde kahvaltı.10.00 Vounakou Meydanı’nda Melek Paşa çeşmesi, ada valiliği, Homeros Kültür Merkezi’nin görüldüğü panaromik şehir turu ve öğle yemeği ve alışveriş için çarşıda serbest zaman.

14.30 Adanın merkezine hareket. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Nea Moni Manastırı’nı ziyaret. Adanın dini merkezi ve Ege’nin en zengin manastırlarından biri olan, mozaikleriyle ünlü bu 11. yüzyıl manastırının ardından, 85 nüfuslu, muhteşem taş evleriyle, pitoresk tarım köyü Avgonyma’dan geçerek korsanlardan kaçmak için adanın en yüksek tepelerinden birine inşa edilmiş olan, Anavatos köyünü ziyaret. Adanın kısmen yakın dönem yerleşim birimlerinden biri olan ve bugün terk edilmiş bu köyün ardından şehir merkezine dönüş ve otele yerleşme.

Akşam yemeği için serbest zaman.

 

  1. gün – SAKIZOtelde kahvaltı. 10.00 Otelden ayrılış ve adanın güneyine, sakız köylerine hareket. İlk durağımız Pirgi’de, köyün halı desenli binalarını ve sokaklarını gezerek köy meydanındaki Theotokos Kilisesi’ni ziyaret. Anadolu ile bağlarına çok şaşıracağınız Pirgi’nin ardından kale köy Mesta’ya hareket. Tek bir girişi ve çıkışı olan bu Ortaçağ köyünün, korsanlardan sakınmak için kurgulanmış dar sokaklarından geçerek köy merkezini ve Taksiarhis Kilisesi’ni ziyaret ve sonrasında öğle yemeği için serbest zaman.

Öğle yemeğinin ardından Küçük Asya Türklerinin ve Osmanlı’nın Sakız Adası ile bağlantılarını dinleyeceğiniz, daha önce duymadığınız hikâyelerle Sakız köylerinden geçerek şehir merkezine dönüş ve gümrüğe transfer.

17.00 Çeşme için hareket

Karamürsel Ofis

Atatürk Caddesi No/44 Kocaeli / Karamürsel

Uniteam tur Tel: 0262 454 5757

Fax: 0262 454 5755

Email : info@uniteamtur.com.tr

İzmit Ofis

Cumhuriyet Caddesi No/72 Kocaeli / İzmit

Uniteam tur Tel : 0262 322 5560

captcha

Uniteam Tur